Ehdokkaat

Julkistamme lisää ehdokkaita 4.5. saakka.

Jari Andersson

rehtori, KM
Vammala

p. 050 338 1609
jari.andersson@sastamala.fi

Sylvään koulun rehtorina 20 vuotta. Sama aika yhteisten asioiden hoitamisessa kulunut. Periksiantamaton ja asioihin paneutuva lasten oikeuksien puolustaja.

Leena Finska

toimistosihteeri, yrittäjä
Vammala

p. 050 363 9593
leena.finska@gmail.com

38-vuotias neljän lapsen äiti Sastamalan Kallialasta. Ensikertaa ehdolla, innokkaana uutta oppimassa. Sydäntä lähellä mm. ihmiset, ympäristö ja yrittäjyys.

Lauri Haapamäki

yo, yrittäjä
Vammala

p. 050 576 5665
haapamaki.lauri@gmail.com

Olen 21-vuotias nuori. Kuulun Sastamalan Reserviupseereiden hallitukseen. Urheilu on lähellä sydäntä. Haluan kehittää Keskustaa ja saada urheiluun lisää nuoria!

Jani Hukkanen

yo
Vammala

p. 050 361 1685
jani@hukkanen.fi

42-vuotias tyrvääläinen. Laaja-alaisesti maailmaa tarkasteleva liberaali sivistysporvari. Viime kauden varavaltuutettu. Yrittäjäperheestä.

Harri Inkinen

johtaja, DI
Kiikka

p. 040 828 9980
harri.inkinen@iki.fi

Olen 41-vuotias syntyperäinen sastamalalainen ja uskon, että kaupungin tulevaisuus ratkaistaan nyt! Sen ytimessä ovat vireät kylät, yrittäjyys ja lapsiperheet.

Mirva Iso-Kukkula

tilitoimistoyrittäjä
Mouhijärvi

p. 045 845 4424
mirva@moutili.fi

45-vuotias yrittäjä, taloushallinnon ammattilainen, vaimo ja äiti Hyynilästä. Tarjottavana talousosaamista ja rohkeutta vaikuttaa asioihin.

Juuso Jokinen

lähihoitaja, geronomi-opiskelija
Vammala

p. 040 504 0483
jokinen.juuso@gmail.com

30-vuotias perheenisä Vammalan Varilasta ensimmäistä kertaa ehdolla. Työskentelen Sastamalan kaupungin asumispalveluissa. Vanhustyön moniosaaja.

Maria Jokinen

operatiivinen johtaja
Vammala

maria.matintalo-jokinen@outlook.com
p. 050 342 4902

Olen sastamalalainen pian neljän lapsen äiti, vaimo, ystävä, yrityscoach, sijoittaja-yrittäjä. Tutkin elämää uteliaani ja haluan oppia koko ajan uutta.

Kari Kaaja

isännöitsijä
Vammala

p. 0500 830 881
kari.kaaja@isannointikaaja.fi

Olen 56-vuotias isännöitsijä Tyrväältä. Oma isännöititoimisto vuodesta 1993. Erittäin kärkäs ottamaan kantaa kaikkiiin asioihin. Mielipide löytyy aina!

Eeva Kiiskinen

kiinteistönvälittäjä LKV
Vammala

p. 050 322 2793
eeva.kiiskinen@vkv-asunnot.fi

Olen 35-vuotias neljän pojan äiti Varilasta. Työskentelen Kiinteistönvälittäjänä ja toimin VaPS Jääliikunnan varapj:na sekä kuulun Osuuspankin edustajistoon.

Samuli Kinnari

viestintäyrittäjä, tradenomi
Keikyä

p. 050 536 6865
samuli.kinnari@kinnari.fi

Maalaisjärjen ja tolkullisten päätösten sekä koko kaupungin elinvoiman puolesta! Yhdistysaktiivi mm. kotiseututyön saralla. Kuntapolitiikassa yli 20 vuotta.

Timo Kiri

yrittäjä
Vammala

p. 050 517 7318
timo.kiri@kiri-oy.fi

Sastamalan Iisassa asuva infra-alan yrittäjä. Lapsia on yksi ja harrastan golfia, metsästystä/riistanhoitoa sekä kalastusta.

Kirsi Koivuniemi

sairaanhoitaja
Vammala

p. 045 631 9981
kirsi.j.koivuniemi@gmail.com

Olen kohta 40v, asun Sastamalan Vammalan Vinkissä, syntyisin kiikoslainen. Perhe: mies, 2 koululaista, 2 aikuista lasta. Työ: sairaanhoitaja Tays Sastamalassa.

Jari Kortelahti

vakuutusjohtaja evp.
Vammala

p. 045 608 6050
jari.kortelahti@gmail.com

Työura johtajana vakuutus- ja pankkialalla. Kaupunginvaltuutettu, sivistysltk pj, Veronmaksajain Keskusliiton valtuuston jäsen ja Sastamalan paikallisosaston pj

Tapani Kusnetsoff

toimittaja
Sastamala

p. 040 960 9600
tapanikusnetsoff@gmail.com

Isä, aviomies, tj, opettaja, entinen valtuutettu ja kok.-yhdistyksen pj. Perehtynyt 91 kunnan toimintaan. 62 pöntön mies. FM. Väitös tekeillä ymmärtämisestä.

Maritta Laiho

työhyvinvointiasiantuntija
Vammala

p. 0400 946 319
maritta.laiho@kehote.com

Vankka kokemukseni vastuunkantajana terveydenhuollon eri yksiköissä kertoo määrätietoisuudesta ja rohkeudesta ihmisten hyvinvointikysymyksissä.

Matias Meriluoto

myyntipäällikkö
Karkku

38-vuotias golfia ja biljardia harrastava, insinööri, myyntipäällikkö ja ennen kaikkea perheen isä Karkusta.

Jussi Mikkola

yrittäjä, maanviljelijä
Suodenniemi

p. 040 587 7201

Olen Yrittäjä / mv Pohjois-Sastamalasta. olen ollut politiikassa mukana yli 30 vuotta. Tie on vienyt minut myös Pirkanmaan Koneyrittäjie puheenjohtajaksi.

Anne-Mari Mäkinen

henkilöstösuunnittelija
Keikyä

anma.makinen@gmail.com

47 v, vaimo, kahden nuoren äiti. Kotoisin Vammalasta, paluumuuttaja, työuraa 16 v Sastamalan poliisiasemalla. Tavoitteena toimiva ja turvallinen arki kaikille!

Matti Paavilainen

yksityisyrittäjä
Vammala

p. 0400 336 580
matpaav@gmail.com

Olen 31-vuotias yksityisyrittäjä / koneurakoitsija Vammalan Kaltsilasta. Koulutukseltani olen maaseutuyrittäjä. Perheeseeni kuuluu vaimo ja kaksi pientä lasta.

Päivi Pelttari

KTM, hallitusammattilainen
Keikyä

p. 040 575 1170
paivi@pelttari.fi

Sydäntä lähellä modernit palvelut kaupungin asukkaille ja yrityksille koko laajan Sastamalan alueella. Työ perheyrityksessä; kolme lasta, neljä lastenlasta.

Jukka Pusa

toimitusjohtaja
Kiikka

p. 0400 636 113
jukka.pusa@metsatilat.fi

Olen Metsätilat LKV:n tj ja Pirkanmaan Yrittäjien varapj. Sastamalan Kokoomuksen pj ja kokenut yhteisten asioiden hoitaja. Utelias uuden oppija ja kokeilija.

Mikko Rauva

yrittäjä
Mouhijärvi

p. 050 514 4303
mikko@rauva.fi

44-vuotias monialayrittäjä, isä ja seura-aktiivi Häijäästä. Sastamalan asiaa pohjoisesta vinkkelistä alusta asti. Nyt pitää saada Sastamalassa homma isolle!

Aliisa Raesilta

opiskelija, yo
Vammala

p. 045 112 8580
aliisa.raesiltaa@gmail.com

Olen 21-vuotias nuori. Kokoomusnuorissa 2017-vuodesta alkaen. Töiden ohella politiikka ja urheilu lähellä sydäntä. Pidetään Sastamala yhdessä elinvoimaisena!

Monika Rehakka

yrittäjä
Vammala

p. 044 599 1433
m.rehakka@gmail.com

45v, pesulan yrittäjä, tradenomi koulutuksesta; kolmen tyttären äiti, naimisissa. LC Sastamala/Lindan presidentti, Puolasta kotoisin. Asun V-lan Vihattulassa.

Arto Satonen

kansanedustaja
Vammala

p. 050 511 3110
arto.satonen@eduskunta.fi

Olen 54-vuotias syntyperäinen vammalalainen kansanedustaja. Aiemmin olen toiminut opettajana ja griliyrittäjänä. Harrastan shakkia ja lentopalloa.

Marko Suoniemi

agrologi, maatalousyrittäjä
Kiikoinen

p. 050 370 3034
marko.suoniemi@luukku.com

Olen 52-vuotias kiikoislainen maatalousyrittäjä, kuntapolitiikassa mukana, koska haluan vaikuttaa
edelleen kaupungin hyvään kehitykseen asua, elää ja yrittää. Penkkiurheilija, erityisesti jääkiekkoa
seuraan.

Lauri Tapio

maanviljelijä, metsänhoitaja
Keikyä

29-vuotias metsänhoitaja,maanviljelijä, syntynyt Vammalassa, asunut viimeiset 10-vuotta pk-seudulla. Perheessä vaimo ja 2-vuotias poika.

Kirsi Tuomola

kosmetologi, yrittäjä
Kiikoinen

p. 0400 800 785
Kirsi.tuomola1@gmail.com

Olen 49-vuotias kosmetologi yrittäjä Sastamalan Kiikoisista. Olen kolmen lapsen äiti ja kahden lapsen mummu.

Sara Uusi-Rauva

yo, myyjä
Mouhijärvi

p. 050 407 1588
sarauusirauva@gmail.com

Olen 19-vuotias ylioppilas Mouhijärveltä. Olen ollut mukana politiikassa 13-vuotiaasta asti. Erityisen lähellä sydäntä on nuorten hyvinvointi, koulutus ja työ!

Heikki Kuutti Uusitalo

maanviljelijä, innovaatiopäällikkö
Sammaljoki

p. 050 302 8246
heikki.kuutti.uusitalo@gmail.com

Olen maanviljelijä Sammaljoelta, ja työskentelen myös innovaatiopäällikkönä Teknologiateollisuus ry:ssä. Koulutukseltani olen teologian maisteri.

Jani Vatka

it-päällikkö, HuK
Kiikka

p. 046 881 7026
jani.vatka@asiathoitoon.fi

Eteenpäin katsova 43-vuotias muutoksen ammattilainen. Kiinnostuksena jokaista tänään ja huomenna palveleva toimiva kokonaisuus. Sastamalan aika uudistua!

Airi Virtanen

emäntä
Vammala

p. 0400 339 508
airivirtanen@hotmail.com

Olen 56 vuotias maatilan emäntä Ekojärveltä (Stormi). Työura yli 30 vuotta sikatilallamme ja perheenäitinä (3 lasta). Tarkastuslautakunnan jäsen.

Petteri Virtanen

metallimies
Vammala

Vapaaehtoistyöt lähellä sydäntä. Harrastuksina ulkoilu, kirjallisuus, parvekeviljely. Hyötyliikkuja. Työ luo hyvinvointia ja rakentaa tulevaisuuden!

Vaaliliitto

Wilhelm von Nandelstadh

KTM, EM
Vammala

p. 040 722 6111
wilhelm@vanhakylagard.fi

Minulle arvoliberaalisuus on sitä, että saa itse päättää miten haluaa elää. Sastamalaan haluan tuoda positiivisuuden kautta uusia toimintatapoja.